Určite ste sa už dopočuli o tom, že Google od apríla zmenil algoritmus mobilného vyhľadávania . No uvedomujete si, čo to pre vás znamená?
Ak máte stránku s mobilnou verziou resp. mobile-friendly stránku, Google vás bude automaticky uprednostňovať vo výsledkoch vyhľadávania. Navyše ak je vaša stránka responzívna,  zvýši sa rýchlosť načítania vašej stránky.

Ak nie ste pevne rozhodnutí, či prejsť na mobilnú verziu stránky, najlepšie je pozrieť sa na to z pohľadu návštevníka vašej stránky. Ak si otvorí  stránku na menšom zariadení, ako napríklad mobil, určite nebude chcieť hľadať tlačidlo vo veľkosti špendlíkovej hlavičky alebo lúštiť text, ktorý nie je dobre čitateľný. Pri takomto zobrazení je všetko zmenšené (obrázky, fotky, náhľady, okná) a bez  dodatočného zoomovania by to prečítali hádam iba liliputáni. Na prekonanie týchto bariér bola vytvorená mobilná verzia stránok, ktorej úlohou je návštevníkom uľahčiť prezeranie stránky. Touto cestou sa vydala aj spoločnosť Google a túto teóriu  podporuje novými zmenami vo svojej politike.

Overte si, či je vaša stránka responzívna pomocou Mobile-friendly testu. Stačí postupovať podľa nasledujúcich krokov.

 1. Spustite Mobile-friendly test (https://www.google.sk/webmasters/tools/mobile-friendly/).
 2. Do vyhľadávania vložte URL vašej stránky.
 3. Môže nastať jedna z dvoch alternatív:
Webová stránka vhodná pre mobilné zariadenia Webová stránka nevhodná pre mobilné zariadenia

Pri druhej alternatíve vám Google sám navrhne, čo je potrebné vylepšiť, aby ste sa stali mobile-friendly. Inými slovami pomenuje nedostatky, kvôli ktorým ste neuspeli v tomto teste. Najčastejšími chybami webu bývajú napríklad:

 • nesprávne presmerovanie z plnej verzie stránky na mobilnú,
 • nie je nastavená oblasť zobrazenia pre mobilné zariadenia,
 • obsah je širší než obrazovka,
 • odkazy sú príliš blízko pri sebe,
 • príliš malý nečitateľný text,
 • pomalé načítavanie webu v mobilných zariadeniach,
 • použitie Flash animácií alebo videí, ktoré sú nekompatibilné s mobilnými zariadeniami,
 • „call to action“ okná.

My sme sa vybrali v stopách Googlu a všetky stránky robíme plne responzívne. Či už chcete prerobiť vašu starú stránku alebo vytvoriť novú, napíšte nám na náš email: info@asdata.sk a my vám pošleme naše návrhy.

Mobile-friendly stránka od 499