WordPress používa čoraz viac a viac ľudí. Či už ako prezentačné stránky alebo malé e-shopy. Či už ho používate aj vy, alebo len máte v pláne, určite vám pomôže objasnenie rolí, ktoré WordPress používa. V tomto článku vám vysvetlíme, čo znamenajú určité role a aké majú funkcie.

Administrátor

Väčšinou to je majiteľ stránok alebo osoba zodpovedná za web. Táto rola má najviac práv a dokáže zmeniť/upraviť, či vymazať čokoľvek. Tým máme na mysli články, stránky, zmenu vzhľadu, inštaláciu a odinštaláciu pluginov (doplnkov) a všetko ostatné. Táto rola by sa mala dávať len používateľom, ktorým dôverujete, aby ste sa mohli vyhnúť problémom.

Editor

Táto rola je určená pre ľudí, ktorí sa starajú o obsahovú časť stránky, dokáže pridávať, mazať, či upravovať články, dokonca aj tie, ktoré on nenapísal. Okrem toho vie pracovať aj s komentármi, kde má tiež právo ich mazať, upravovať a pod.

Autor

Autor je rola pre tých, ktorí radi píšu alebo sú poverení na danú stránku písať. Nemôžu však vytvárať kategórie, pre to je nutné, aby si vybral už z pripravených kategórií. Čo sa týka komentárov, tie môže len prezerať, nemôže ich nijak upraviť či vymazať.

Prispievateľ

Táto rola je pre tých, ktorí sa len učia v systéme pracovať. Môžu písať články, ale nevedia ich publikovať. Okrem toho nedokážu nahrávať žiadne súbory ako sú fotky, PDF-ka a pod.

Odoberateľ

Má síce prístup do WordPress administrácie, ale jediné, čo vie, je zmeniť si profil.

Pokiaľ chcete, aby váš web fungoval čo najefektívnejšie, je nesmierne dôležité rozdeliť tieto role tým správnym ľuďom.