Spoznajte trendy pre roku 2015, ktoré už teraz ovládajú svet internetu. Ísť s dobou a najnovšími trendmi prináša nie len lepšiu užívateľskú skúsenosť, ale dáva vám tiež náskok pred konkurenciou. Prehľadali sme web a prinášame vám najnovšie trendy zo sveta web-designu.

Takéto kreatívne stránky môžete mať aj vy, vďaka inovatívnemu a profesionálnemu prístupu tímu ASData.

Pozrite sa na všetky trendy jeden po druhom!

Responzívny web-design
Keďže používanie mobilných zariadení rastie každým dňom viac a viac, nie je pochýb, že Responzívny design sa stal neoddeliteľnou súčasťou webových stránok. Ako designeri sa nemôžete zameriavať len na to, aký bude obsah stránky, ale aj na to, ako sa bude stránka zobrazovať používateľom. Dokonca spoločnosť Google odporúča využívanie responzívneho designu, pretože to viac vyhovuje ich štandardom.

UX web-design trendy pre rok 2015, responzívny dizajn na desktop, tablet a smartphone

Material a flat design
Čím ďalej, tým viac sa taktiež používa Flat design a Material design, ktorý v roku 2014 predstavil Google. Material design je v podstate novou obdobou Flat designu. Ak ste niekedy používali aplikácie Google, mohli by ste poznať základný vzhľad Material designu.
Typickými prvkami pre Material a Flat design je obsahovo-orientovaný, efektívny, prispôsobivý, vizuálny a interaktívny design. Vďaka tomuto prístupu vyzerajú stránky čistejšie a rýchlejšie sa načítavajú.

UX web-design trendy pre rok 2015, Google material dizajn

Mikro interakcie
Mikro interakcie sú momenty vo vnútri produktu, ktoré sa točia okolo jednoduchej úlohy, ako je napríklad nastavovanie budíka, mazanie e-mailov a synchronizácia zariadenia.
Hoci mikro interakcie sú takmer neviditeľné kvôli ich malej veľkosti, ak sú dobre spravené, môžu hrať významnú úlohu pri zvyšovaní užívateľského zážitku. Keďže web sa stáva každým dňom komplexnejším, používatelia očakávajú, že vaše UI bude vystavené na jednoduchých a efektívnych mikro interakciách.

UX web-design trendy pre rok 2015 cart

Väčší dôraz na typografiu
Rovnako ako obsah na stránke je dôležitá aj typografia. Dnes sú voľne dostupné rôzne druhy písma, s ktorými môžete experimentovať na vašej stránke.

UX web-design trendy pre rok 2015, Paul Rand birthday

Kartové rozloženie stránky
Kartové rozloženie sa ukázalo ako skvelý spôsob na organizovanie veľkého množstva obsahu bez akýchkoľvek ťažkostí. Vo veľkej škále za zvyknú využívať na e-shopoch. V skratke kartové designy sú jednoduché, čisté a univerzálne.

UX web-design trendy pre rok 2015, Firebox web stránka

Ikony namiesto textu
V poslednom roku designeri využívajú ikony na výrobu ľahších a interaktívnejších webových stránok. Napriek tomu ich využívajú aj v iných formách designu ako info grafika, grafika aplikácií a iné. Ikony sú skvelou náhradou za ťažkopádne obrázky a tradičné textové štítky.

UX web-design trendy pre rok 2015, creating deterministic cross device pairs

Fotky a videá cez celú obrazovku
Využívanie emócií na stránkach hrá v dnešnej dobe veľkú úlohu. Stačí použiť umeleckú či efektívnu fotku alebo video na pozadí stránky, ktoré dodajú štýl vašej stránke a pomôžu používateľom lepšie predstaviť značku alebo produkt.

UX web-design trendy pre rok 2015, parallax pozadie

Viac scrollovania, menej klikania
Pre používateľov je jednoduchšie posúvať stránky smerom dole a hore ako komplikovane preklikávať.  Scrollovanie je intuitívnejšie, jednoduchšie na prácu, znižuje čas načítania stránky a poskytuje dynamickejšiu interakciu medzi používateľom a webstránkou.  Scrollovanie zvyknú využívať najmä firmy pri predstavovaní svojej firemnej identity s použitím infografiky na hlavnej stránke.

UX web-design trendy pre rok 2015 webstránka