Najlepšie a najbezpečnejšie prehliadače v roku 2019?

Používanie prehliadača či už na prácu, učenie alebo len na zabíjanie času je základ. Mnoho ľudí sa zaujíma, ktorý prehliadač je pre nich najlepší, či už zo strany bezpečnosti, rýchlosti alebo jednoduchosti. Pevne verím, že tento článok vám pomôže rozhodnúť sa, ktorý je pre vás ten pravý.

1. Mozzila Firefox

Rýchlosť

+ Nezaťažuje systém

+ Vysoké bezpečnostné prednastavenia

Firefox nedávno dostal najväčšiu aktualizáciu za posledných 13 rokov. Vždy bol známy svojou flexibilitou a podporou pre rozšírenia, ale v posledných rokoch začal zamŕzať a ľudia ho kvôli pomalému interfaceu odstránili.

Firefox Quantum, ktorý vyšiel v roku 2018, zmenil význam prehliadača tým, že bol zmenený základný kód a rýchlosť sa dá porovnávať s Google Chrome avšak s rozdielom, že Firefox takmer vôbec nezaťažuje RAM.

Firefox je taktiež veľmi vysoko bezpečný. Mozilla je nezisková organizácia, takže sa nestane, že by vaše údaje predali tretím stranám. Okrem tohoto majú časté aktualizácie bezpečnosti, ktoré zaručujú používateľovi prehliadanie stránky bez akéhokoľvek rizika.

Zaujímavosť je, že existuje aj špeciálna verzia Firefoxu, ktorá je určená pre web vo virtuálnej realite, no zatiaľ ide o prvé vydanie, takže sa tam môže nájsť pár nezrovnalostí.

Stiahnuť si ho môžete TU! 

2. Google Chrome

+ Rýchlosť a jednoduchosť

+ Možnosť nekonečných rozšírení

 Veľká záťaž na pamäte RAM

Google vybudovalo úžasný a rýchly prehliadač, ktorý si zaslúži byť medzi TOP prehliadačmi. Podľa niektorých prieskumov počet užívateľov stále narastá. Pýtate sa prečo? Pretože Chrome je jeden z najprehľadnejších prehliadačov, ktorý podporuje crossplatform čo znamená, že ho môžete mať na akomkoľvek zariadení, či už na telefónetabletePC a notebooku.

Je nesmierne stabilný a má pravidelné aktualizácie bezpečnosti alebo programu samotného. Ďalšia zo super funkcií je zdieľanie vašej histórie či pamätanie hesiel. Stačí sa prihlásiť na váš Google účetsynchronizovať a uložiť heslá. Určite sa vám už stalo, že po preinštalovaní vášho operačného systému ste zabudli heslá alebo vám prišlo otravné si ich znovu ukladať. Google Chrome vám s tým rád pomôže a hneď po prihlásení na váš Google účet vám všetko nabehne.

Samozrejme, nie všetko je ružové. Chrome je známy tým, že je nesmierne náročný na pamäť RAM, preto sa na slabších zariadeniach odporúča iný prehliadač. Taktiež pre niekoho môže byť nepohodlné aj to, že Google používa vaše dáta či už na prieskumy alebo na reklamy.

Stiahnuť si ho môžete TU!

3. Opera

+ Excelentný Turbo režim

+ Vstavaný ad-blocker

 Menej pluginov a rozšírení ako konkurencia

Je smutné, že Opera je používaná iba 1% užívateľmi internetu. Je veľmi podceňovaný, no kvalitný prehliadač. Jeho spúšťanie je rýchle, UI je perfektne prehľadné a dokáže robiť všetko, čo konkurenčné prehliadače, stačí sa len pohrať s rozšíreniami, takže vyhovie aj náročnejším užívateľom.

Opera Turbo režim je prelomový. Umožňuje užívateľom Opery prehľadávať stránky fakt rýchlo, bez zbytočného čakania. Prečo je to tak? Opera využíva svoje servery k tomu, aby prednačítavalo stránky, to znamená, že keď máte slabší internet alebo pomalší počítač, načítanie nabehne pomerne rýchlo.

Nezabudnime na vstavaný ad-blocker, každý vieme, aké otravné je odklikávať nové a nové karty kvôli pop-up reklamám. Samozrejme, pokiaľ chcete podporiť vaše obľúbené fóra či weby pomocou sledovania reklamy, dá sa to jednoducho vypnúť.

Stiahnuť si ho môžete TU! 

4. Microsoft Edge 

Veľmi rýchly

+ Vstavaný mód na čítanie

 Nie je spätne kompatibilný

Pokiaľ máte Windows 10 tak vám je Microsoft Edge určite známy. Jetotiž predinštalovaný. Na starších verziách Windowsu ho nenájdete – nie je kompatibilný. Tento prehliadač funguje ako hocijaká moderná aplikácia, môžete ho používať aj na Windows 10 tabletoch a funguje aj s Cortanou.

Cortana je softvér od Windowsu, ktorý rozpoznáva váš hlas a prijíma požiadavky pomocou hlasu.

Používanie Edge je veľmi pohodlné. Je rýchly a jeho vstavaný mód na čítanie vám uľahčuje čítanie článkov alebo elektronických kníh. Je veľká škoda, že Microsoft sa rozhodol publikovať tento prehliadač iba pre užívateľov Windowsu 10.

Pokiaľ nemáte zakúpený Windows 10 tak si ho možete zakúpiť TU!

5. Vivaldi

+ Možnosť úpravy prehliadača podľa vášho gusta

 Nie je až tak rýchly

Tento prehliadač je tak trochu nezvyčajný. Mnoho z nás strávilo pomerne dosť času za rôznymi prehliadačmi a Vivaldi sa snaží, aby to bolo čo najpohodlnejšie.

Celý štýl a štruktúra prehliadača závisí iba od vás. Po prvom spustení vás privíta jednoduchá inštalácia dizajnu a umiestnenia pozície panela listov. To znamená, že si dokážete nastaviť prehliadač presne na mieru. Jedna z funkcií sú takzvané poznámky. Jednoduchým kliknutím na lištu si dokážete otvoriť poznámkové okno, kde si môžete písať vaše myšlienkynápady, vlastne čokoľvek, čo vám napadne.

Vivaldi má vstavané takzvané Chromium, čo znamená, že si môžete sťahovať doplnky z oficiálnej stránky Google Chrome obchodu. Stačí si nájsť plugin, následne kliknúť na “Pridať do Chromu”.

Vivaldi je osviežujúci a kreatívny prehliadač, určite má svetlú budúcnosť s množstvom aktualizácii.

Stiahnuť si ho môžete TU!

6. Safari

Rýchlosť a stabilita

+ Jednoduchosť, prehľadnosť

 Nie je až tak modifikovateľný ako ostatné prehliadače

Safari je jeden z najlepších prehliadačov pre Mac zariadenia a je prispôsobený hlavne Apple produktom. Otváranie a načítanie stránok je najrýchlejšie spomedzi Mac prehliadačov. Safari ponúka možnosť ukladania obľúbených stránok, či konkrétne určitý text, ktorý si môžete prečítať neskôr. Popri čítaní textu má vymoženosť posunúť reklamy a obrázky bokom, aby vás to nerozptyľovalo popri čítaní.

Prehliadač je prednastavený pre iPhony a iPady a ponúka iCloud synchronizáciu, čo znamená, že všetky zmeny budú dostupné na ktoromkoľvek zariadení.

Safari má taktiež online a telefónnu podporu a bez problémov vám zodpovedia akékoľvek otázky.

Stiahnuť si ho môžete TU!