Určite zaujíma aj vás, ako je možné, že dostávate také veľké množstvo spamu. Dá sa proti tomu brániť? Je možnosť, ako sa tomu vyhnúť? Až tak úplne nie. Jednoducho ich ignorujte, vymazávajte a v žiadnom prípade neodpovedajte ani neotvárajte prílohy. Nie ste jediný komu sa to deje. Ide o hromadné správy, ktoré sú rozposláne v obrovských množstvách na množstvo emailov.

Aký je za tým dôvod? Váš mail bol v databáze e-mailových adries, ktorú mal spamer k dispozícii. Ako sa tam dostal? Toto nie je vôbec vaša chyba. Váš mail bol automaticky zozbieraný alebo ukradnutý. Na internete je nespočetné množstvo botov, ktorí sú naprogramovaní presne pre toto, aby prečítali, vyhľadali a uložili váš mail na takéto účely. Stačí, že sa zaregistrujete v hocijakom obchode a pokiaľ tam je nasadený bot, už majú váš mail. Nedá sa tomu vyhnúť.

Druhá možnosť je, že jedna zo stránok, kde ste sa v minulosti registrovali, bola hacknutá a databáza mailov bola ukradnutá. O čo im vlastne ide? Vznikajú databázy s nespočetným množstvom emailov, ktoré sa predávajú aby vás mohli spamovať, či už predávať určitý produkt alebo robiť niekomu reklamu.
Človek, ktorý rozposiela tento spam, si túto databázu buď odkúpi alebo proste ukradne. Následne vytvorí mail, kde sa snaží od vás získať peniaze alebo poškodiť vaše zariadenie. Preto vám odporúčame, nikdy tieto maili neriešte a neodpovedajte na ne.

Prečo dostávame toľko spamu? človak v tme za notebookom

Poviete si, že kto na to môže naletieť, no stále je tu mnoho užívateľov, ktorí nie sú až tak vzdelaní, čo sa týka počítačov a internetu.
Ako sa brániť? Jediné, čo môžete urobiť, sú spamové filtre, ktoré blokujú konkrétne servery alebo konkrétne masové maily. Niektoré stránky, ktoré ponúkajú službu vytvorenia mailu nemusia mať dostatočnú ochranu proti spamom. Napríklad  gigant Google vám okamžite rozozná či to je spam alebo reálny odosielateľ, zato nejaký mail hosting, alebo portál zo Slovenska ktorý nie je až tak veľký tak urobiť nemusí.

Pevne veríme, že ste porozumeli, čo je to spam a ako náročné je niečo proti tomu urobiť. Jednoducho to treba ignorovať a premazávať, samozrejme, v žiadnom prípade na ne neklikať.