Každý z nás by určite bral možnosť pomalšie starnúť alebo sa aspoň vyhnúť chorobám, ktoré prichádzajú s vekom. Existujú spoločnosti, ktoré sa snažia prísť na túto receptúru už roky.
Už v roku 1999 US Food and Drug Administration schválila rapamycín ako imunosupersívum, ktorý slúžil na to, aby sa zabránilo odmietnutiu transplantovaných orgánov. Vedci neskôr prišli aj na to, že tieto látky ovplyvňujú najrôznejšie biologické procesy. Experimenty taktiež ukázali, že rapamycín predĺžil životnosť kvasiniek, červov a myší.
Jeden z liekov, restTORbio, uvedený v roku 2017 sa zameriava hlavne na pokles imunitných funkcií, čo je jeden z aspektov starnutia. Momentálne na ňom vykonávajú klinické skúšky.
„O predbežných výsledkoch nemáme teraz veľmi čo povedať. V roku 2020 však už budú na sľubnej ceste. Vzrušujúce je na tom je, že celý program je zatiaľ najrozvinutejší v oblasti starnutia vôbec. Máme dve štúdie zamerané na biológiu starnutia, aby sme predišli chorobám súvisiacim so starnutím ľudí, ktoré nám prinesú údaje už o rok,“ hovorí Joan B. Mannick, spoluzakladateľ resTORbio.
„K ďalším výsledkom sa dopracujeme do desať rokov. Zatiaľ musíme hlavne skúšať a počkať na výsledky. Ak však bude najbližší výsledok pozitívny a ak zdravotnícke úrady schvália daný liek – čo predstavuje dve „ak“ – budeme mať pre ľudí pripravený produkt, vďaka ktorému sa predíde chorobám súvisiacim so starnutím. A to nehovoríme o desaťročiach, dostať sa k vám môže pokojne o pár rokov.“
Zdroje : PcRevue, technologyreview.com