Funkcia, ktorá sa zameriava na skenovanie okolitého sveta pomocou vášho fotoaparátu v smartfóne bude čoskoro pridaná do aplikácie Google Maps. Táto funkcia bola predstavená už v roku 2018 na podujatí Google I/O pre telefóny značky Pixel. Túto vymoženosť si budú môcť dovoliť len majitelia smartfónov s ARCore pre Android a ARKit pre iPhony. Tento nástroj s rozšírenou realitou sa nazýva Live View.

Je to super funkcia pre ľudí, ktorí sa nevedia až tak orientovať pomocou máp na uliciach, prípadne nevedia kedy a kam zabočiť. Stačí otvoriť váš fotoaparát v telefóne a jeho nasmerovaním na vašu trasu sa vám objavia šípky, ktoré vám pomôžu s navigáciou. Na identifikáciu vášho okolia sa používa fotoaparát, nie GPS, takže je tento spôsob presnejší najmä v hustejšie zastavaných oblastiach, kde Google Mapy môžu zlyhať vo vašej navigácii. Ak chcete skúsiť túto vymoženosť, stačí vám pustiť Google Maps, zadáte cieľ a nastavíte pešiu navigáciu, v dolnej časti displeju by sa mala zobraziť možnosť spustenia Live View.

Google Maps s rozšírenou realitou, google mapy na mobile

Nie je nutnosť mať neustále vztýčený telefón, stačí ho nasmerovať tak, aby sa šípky prekryli s objektom. Keď potom telefón odložíte, zmení sa späť do normálneho zobrazenia mapy. Google tvrdí, že funkcia pracuje tak, že analyzuje budovy okolo vás, aby ste zistili, kde práve ste. Je založená na údajoch zo služby Street View.

Zdroje : Mashable, Gizmodo.