Čo je to Libra?

Za posledné roky sa trh podstatne zmenil. Ľudia už neinvestujú tak často do reálnych vecí, ako sú napríklad pozemky či dobropisy, ale do kryptomien. Čo sú to kryptomeny? Kryptomena je digitálna mena ktorá je čoraz populárnejšia. Prvá kryptomena, s ktorou sa začalo obchodovať, bol Bitcoin, a to v roku 2009. Onedlho nato nasledovali ďalšie kryptomeny ako Litecoin, Namecoin, Xrp atď. Pri porovnaní kryptomeny s klasickými menami je základný rozdiel v tom, že žiadna skupina alebo indivíduum nemôže zvýšiť množstvo kryptomeny v obehu. V prípade Bitcoinu je počet daný na pevných 21 miliónov Bitcoinov. Jedná sa tak o digitálnu menu, ktorej cena buď narastá alebo klesá, ako pri každej inej, reálnej, mene.

Od Facebooku je to celkom odvážny krok, určite si pamätáte posledné kauzy, kde bol Facebook súdený kvôli predaju informácií o svojich používateľoch tretím stranám. Kryptomeny a investície sú risk a dôvera v tomto hrá veľkú rolu.
Táto kryptomena sa nazýva Libra a bude ukladaná do digitálnej peňaženky. Peňaženka bude dostupná na Messengeri a na WhatsAppe, samozrejme okrem toho bude mať aj samostatnú aplikáciu. Calibra je názov aplikácie, ktorá bude jednoduchá na používanie. Posielanie a prijímanie platieb tejto kryptomeny bude jednoduché skoro ako odosielanie SMS správ či správ na Messengeri.

Určite sa pýtate, ako to je s “hackermi”. Predsa je to digitálna mena, väčšina ľudí, najmä tých starších, tomu nedôveruje. Facebook oznámil, že budú používať takú istú verifikáciu a ochranu, ako používajú banky po celom svete. Facebook sa vyjadril : “Taktiež ponúkame telefónnu podporu v prípade straty vášho zariadenia alebo hesla a keď vám niekto ukradne či minie Libru, vrátime vám ju.”

Určite je to zaujímavá novinka zo strany Facebooku, možno aj trochu odvážna. Netreba hneď všetkému veriť a treba počkať, možno sa to ukáže, ako dobrá investícia a možno to bude veľké sklamanie.