Určite ste si to všimli, každý druhý človek postuje na sociálne siete svoje fotky, na ktorých vyzerá o 40 rokov starší. Tak samozrejme, ľudská zvedavosť nepozná hranice a každý si to chce vyskúšať hlavne z dôvodu pobavenia sa. No je za tým niečo viac?

FaceApp je mobilná aplikácia pre iOS a Android, ktorá bola vyvynutá ruskou spoločnosťou Wireless Lab. Táto spoločnosť využíva technológiu zvanú “neural network” čo znamená, že dokáže automaticky generovať realistické transformácie tváre vo fotografiách. Aplikácia dokáže transformovať tvár, aby sa usmievala, vyzerala staršie, vyzerala mladšie či dokonca zmení vaše pohlavie.

FaceApp ošiaľ, čo to vlastne je? človek v rôznom veku

Ale čo negatíva? Posledné správy zo strany USA sú také, že FBI začalo vyšetrovať túto aplikáciu kvôli porušeniu súkromia a ľudských práv. Podozrievajú Wireless Lab, že predáva osobné dáta ruskej vláde. FaceApp vám fotky neupravuje priamo vo vašom telefóne, ale posiela ich na server, kde sa následne vygenerujú a potom pošlú finálny výsledok.

Wireless Lab sa k tomu vyjadril tak, že všetky fotky sú umiestnené na serveri mimo ruského územia a po 48 hodinách sa vymažú, každopádne je to diskutabilné a určite by to nebola prvá aplikácia, ktorá by mohla potencionálne predávať osobné dáta svojich užívateľov, ako napríklad Facebook.
Ak by ste mali záujem skúsiť túto aplikáciu, môžete si ju stiahnuť na iOS alebo na Android.

Zdroje : Theguardian a Yourstory.