Jedna z najčastejších otázok ohľadom PC je, aký antivírus používať? Oplatí sa kupovať drahé licencie? Pokiaľ používate Windows 10 tak automaticky máte antivírus zadarmo, ktorý nesie názov Windows Defender. Microsoft sa rozhodol rozšíriť vplyv svojo antivírusu ďalej, to znamená, že bude možné ho mať na viacerých zariadeniach.
Microsoft si uvedomuje aké dôležité sú ostatné operačné systémy, svedčí o tom správa o počte inštalácií textového editoru Word v prostredí Androidu. Na tejto mobilnej platforme od Googlu totiž Word dosiahol miliardy inštalácií, čo je mimochodom väčšia číslovka, než koľko ľudí používa operačný systém Windows 10.

Ďalšia aplikácia z balíku OfficeExcel, PowerPoint, OneNote – majú síce zhruba polovicu inštalácií ako Word, ale aj tak to je to dosť veľká cifra, čo je pre Microsoft veľmi dôležité.

Bezplatný antivírus od Microsoftu dostane nové aktualizácie, windows defender logo

Linux, MacOS a možno aj smartfóny
Prečo sa teda Microsoft rozhodol rozširovať svoj antivírus na iné operačné systémy a zariadenia? Podľa portálu Tom’s Hardware ide najmä o to, že tento softwarový gigant si začal všímať ako ostatné operačné systémy rapídne rastú.
Zástupcovia spoločnosti to zatiaľ oficiálne nepotvrdili, ale vývojári údajne už usilovne pracujú na tom, aby bezpečnostná aplikácia od Microsoftu išla nainštalovať aj na ďalšie zariadenia. Jedná sa najmä o MacOS od Apple a rôzne verzie operačného systému Linux. Vylúčené nie je ani to, že by sa Windows Defender mohol objaviť aj na Androidoch.
Najskôr sa však bude musieť premenovať. Nejedná sa o veľkú zmenu no aj tak sa rozhodli pozmeniť názov. Táto zmena by mala prísť v budúcoročnom veľkom update a nový názov bude Microsoft Defender.
Čo dokáže Windows Defender?

Zatiaľ, čo pôvodná verzia nazývaná Security Essentials bola známa ako veľmi jednoduchý nástroj, Windows Defender sa premenil doslova na stredobod zabezpečenia počítaču. Jeho funkcie sú vyhľadávanie nebezpečných malware, aby sa žiadny nechcený návštevník nedostal do systému a taktiež jeho úlohou je kontrolovať zdravie vášho PC. Kontroluje stav Windows Update, ale napríklad aj kapacitu úložiska – systém jednoducho upozorní, pokiaľ by dochádzalo miesto na disku.
Jedná sa o antivírus, ktorý je nainštalovaný priamo v systéme a neplatíte zaň. Má množstvo výhod, ale môžu sa nájsť aj nevýhody. Monitoruje váš PC, nie je náročný na systém a kontroluje všetky siete. Pokiaľ máte Windows 10 neodporúčame vám ho vypnúť.