Začiatky na pozíciách web developera je pre mnohých ľudí do určitej miery vysnívanou pracovnou pozíciou. Aj napriek tomu sa nesmierne veľa ľudí obáva ponoriť sa do tohto druhu práce. Práve preto sa Vám môže tento článok javiť ako vhodné čítanie a možno po prečítaní budete mať menej obáv z práce v oblasti IT a získate svoje prvé povolanie ako také.

Začínať v programatorskej firme môže byť trochu zastrašujúce. Dôvod je to, že sa od Vás očakáva moc toho už od samého začiatku, ale práve také myslenie sa môže považovať ako zlý prístup.

Byť webovým vývojárom nie je nemožné. Ak už máte nejaké znalosti v programovaní, sa Vám práve otvoria množstvo dverí aj v časoch ekonomického stresu.

Ludia si väčšinou myslia, že aby niekto bol úspešný v IT oblasti potrebuje mať ukončenú vysokú školu ale štatistika uvádza, že veľká väčšina programátorov sú samoukovia. Nachádzame sa v dobe internetovej kedy sú informácie dostupné širokej verejnosti z čoho vyplýva, že by zdokonalenie Vašich zručností v programovaní mali byť bezprekážkové.

Môžeme sa vrátiť k téme a opýtať sa, že čo to je webový vývojár a čo je jeho práca? Je to práca v ktorej sa pohybujeme v prostredí programovacích jazykov na vytváranie a spravovanie webových stránok a aplikácií.

Rovnako ako pri hocijakej inej pracovnej činnosti v webovom vývoji sa rozlišujú tri základné úlohy. Ide tu o front-endových vývojárov, back-endových vývojárov a full-stack vývojárov. Tieto roly predstavujú práve rozsah Vašich schopností v odbore a určujú diverzitu úloh na ktorých budete pracovať.

Front-end vývojár:

Front-end vývojári tvoria vzhľad a interakcie na webových stránkach. Čokoľvek uvidíte alebo na čo kliknete na webe bola práca vykonaná front-end vývojárom. Sú zodpovedný za vytvorenie prostredia, v ktorom ľudia trávia svoje minúty alebo aj hodiny.

Jedným slovom sú to špecialisti, ktorý pracujú na vizuálnych zmenách v kóde aby mohli umožniť prehliadačom zobrazovať webové stránky. Nemôžeme si ale myslieť, že toto je všetko čo front-end vývojári robia.

Internet ako samotný sa v priebehu niekoľko rokov nesmierne rozrástol a stal sa moc sofistikovaným. Tým pádom aj front-end vývojári museli s dobou pokračovať a tým pádom sa stáli kľúčovými hráčmi pre kombinovanie technológie, vývoja a dizajnu.

Ak ste v IT sfere nováčikom a ste dostatočne kreatívni, toto by bol začiatočný bod vašej kariéry, hlavne pretože je to ľahšia cesta ako back-end vývojár.

Back-end vývojár:

Back-end vývojári sú hlavne zodpovedný za vytvorenie štruktúry a systémov, ktoré podporujú aplikácie front-end vývojárov. Táto práca predstavuje množstvo interakcií a správanie sa webových stránok.

Keď uvidíte webovú stránku s rôznymi klikateľnými tlačidlami, nemyslite si že je to také ľahké ako to vyzerá. Back-end vývojárovi to trvá nespočetné množstvo času kým vytvorí kód pre prácu, ktorú vytvorili front-end vývojári.

Ako príkladom back-end vývojára môže by jednoduché tlačidlo “kúpiť” na webovej stránke. Back-end vývojár musel to tlačidlo nakódovať tak, aby implementovalo akciu do neho a následne Vašu požiadavku príjme, spracuje a pošle Vám výsledky.

Ako back-end vývojár by tiež bolo Vašou úlohou zabezpečenie chodu aplikácií na viacerých zariadeniach ako aj na viacero operačných systémov.

Tento druh práce môže ale zmeniť implementáciu Vašich kódov v závislosti od požiadaviek systému, na ktorom pracujete, takže back-end samozrejme vyžaduje hlavne niekoľko rokov praxe ako front-end vývojár.

Full-stack vývojár:

Keď niekoľko rokov budete budovať Vaše IT zručnosti, tak sa môžete rozhodnúť, že sa z Vás stane full-stack vývojár. Tento druh práce od Vás vyžaduje vysokú kvalifikáciu v oblasti front-end ako aj v back-end.

Full-stack vývojár v podstate robí všetko čo aj front-end a back-end vývojári. Keď sa dostanete do tohto bodu svojej kariéry, stávate sa dôležitou súčasťou tímu.

Po toľkých rokoch sa môžete pustiť do vlastných projektov a samozrejme aj mať pod sebou tím ľudí, nad ktorými budete mať dohľad.

Teraz, keď sme Vám predstavili úlohy podľa typu programovania si môžeme začať hovoriť o niektorých krokoch, vďaka ktorým sa viete stať úspešným vývojárom webových aplikácií.

HTML a CSS:

Prvý krok, ktorý treba spraviť je sa informovať o teoretickej časti fungovania webu. Keď túto úlohu dokončíte, je čas začať s HTML a CSS.

HTML (Hypertext Markup Language) je najznámejší programovací jazyk lebo ho používajú všetky webové browsery a slúži na tvorenie popisu obsahu. Tento programovací jazyk si nedáva dôraz na krásu a vzhľad webových stránok ale na ich štruktúru a obsah.

Počas pracovania s HTML tvoríte konkrétnu syntax značiek a uzlov. HTML je vyrobený tak, aby ho mohli čítať nielen počítače, ale aj ľudia úplne prirodzeným spôsobom. Pre príklad, HTML prostredie vyzerá nasledovne:

Pre rýchlejší štart s HTML si môžete preštudovať nasledovné stránky:

CSS naopak od HTML je tu preto, aby urobila obrazovku používateľa nádhernou tak, že umiestni určitý grafický alebo rextuálny obsah na webovú stránku. Pomocou CSS budete opisovať HTML elementy a ich spôsob správania sa na webových stránkach.

Tento programovací jazyk Vám nielen umožňuje presúvať obsah na webových stránkách, ale implementuje aj farby, orámovanie, písma, animácie atď. Inými slovami, CSS je tu na to, aby uľahčilo tvorbu webových stránok ľahšie. Naučiť sa ho je nesmierne významné hlavne preto, že by bez neho ani jedna webová stránka nemohla poriadne fungovať a by tým pádom bola nevyužiteľná.

Aj sami uvidíte, že s trochu praxe v CSS už budete vedieť robiť úžasné veci ako sú animácie, umelecký dizajn a mnoho ďalších. Aj keď sa samotné prostredie moc nerozlišuje od HTML prostredia, predsa CSS spraví inú prácu pre Vás.

Ako aj pri HTML Vám radi dáme informácie, kde si môžete CSS preštudovať:

JavaScript:

JavaScript je jedným z najpouživatelnejších programovacích jazykov, ktoré sú súčasne v dispozícii. Je to široko používaný nástroj pre tvorbu webových aplikácií. Keď už máte webovú stránku vypracovanú pomocou HTML a CSS, JavaScript Vám teraz umožní komunikovať s HTML pre implementáciu klikatelných a časových prvkov.

Krása JavaScriptu spočíva v zdokonaľovaní Vašich zručností práve preto, že keď sa v ňom zdokonalíte dostatočne, veľmi ľahko a rýchlo budete môcť meniť obsah webových stránok.

Predsa je to o niečo ťažší program na zvládnutie ako HTML a CSS a preto by ste sa ho mali začať učiť, až keď budete istý v svoj progres a kvalitu práce pri HTML a CSS. JavaScript si od Vás bude vyžadovať obetovať množstvo času pre učenie sa.

Ako aj pri ostatných Vám ponúkneme niekoľko zdrojov pre rýchly štart:

Po určitom čase môžete využiť svoje schopnosti a vytvoriť si portfólio. Je to veľmi dôležitý krok, ktorý treba splniť hlavne preto, že vytvorenie Vašej vlastnej webovej stránky je svedectvom vašich schopností ako webového vývojára a Vám môže len uľahčiť zaistenie práce v IT svete.

Keď si už tvoríte vlastnú webovú stránku, treba sa snažiť ako najlepšie viete, preto že je to niečo čo bude počas pohovoru predstavovať Váš talent. Po tomto kroku je správny čas ísť na GitHub vývojovú platformu a si ju preskúmať.

Je to platforma, ktorá Vám umožňuje hostovať kód pre Vaše budúce projekty a pozitívne na GitHube je to, že je zdarma.

Frameworky:

Teraz je ten správny čas aby ste prelomili monotóniu a začali vaše vedomosti zdokonaľovať. Jedna cesta je začať sa informovať o Frameworkoch. V IT svete je podstatné každodenne vylepšovať Vaše vedomosti a preto je jedným z krokov začať sa učiť Framework.

Existuje viacero Frameworkov a samozrejme, že nie je povinnosť ich všetky vedieť. Preto si ho vyberte podľa seba a začnite sa v ňom zdokonaľovať. Pri výbere neviete spraviť chybu, keďže ani jeden nie je lepší ako tie ostatné.

Ale predsa Vám dáme niekoľko možností pre výber na začiatok:

Keď už úspešne budete ovládat hore uvedené programovacie jazyky sa môžete považovať za úspešného webového vývojára a hlavne to čo teraz potrebujete je zamestnanie.

Skúste sa zúčastniť na niekoľkých pohovoroch, ukážte poslucháčom Vaše schopnosti a hlavne sa neobávajte prezentovať svoje kódovanie počas pohovoru.

Najdôležitejšie je to, že musíte sa ako IT pracovník informovať o nových udalostiach v technologickom svete, skúmať a skúšať nové programovacie jazyky, frameworky a užívať si každú jednu sekundu v tom. Práve teraz je Váš čas a očakáva vás neskutočná cesta a krásny životný príbeh.