V dnešnej dobe je veľký bum vo svete webových stránok a aplikácií. Dnes už nemáme problém nájsť niekoho, kto sa venuje vývoju týchto produktov. Avšak, aj keď nájdete takéhoto človeka, môže nastať problém, ktorý by mohol narušiť priebeh projektu.

Ak je kód nekvalitný, všetka práca vychádza nazmar, a častým riešením je len začať opäť odznova. Náklady vynaložené na opravu vzniknutých problémov môžu v konečnom dôsledku prevýšiť dohodnutú cenu projektu. V tom prípade nestráca len zadávateľ, ale aj vývojár, ktorý do toho musí investovať svoj čas.
Tu sú niektoré z najčastejších dôvodov, na základe ktorých zlyhávajú viaceré projekty.

  1. Nekvalifikovaní vývojári

Pokiaľ chcete mať neuveriteľnú webovú stránku plnú funkcií a prvkov, ktorá bude plne podporovať vaše podnikanie, potrebujete na to zohnať toho správneho človeka. Každý vám povie, že to dokáže. Ale ste si istý, či vám hovorí pravdu, a či je na to dostatočne kvalifikovaný.
Je dôležité preveriť si svojho budúceho web developera, aby ste neboli neskôr sklamaný. Zamerajte sa najmä na jeho referencie, poznatky, skúsenosti a minulé projekty.

  1. Nejasné definovanie požiadaviek

Zadávatelia projektov sú niekedy až prehnane unesení z vývoja nového projektu, až zabudnú na definovanie základných požiadaviek na projekt.
Týka sa to hlavne ľudí, ktorí sa do toho vrhajú po prvý krát, a nemajú s tým ešte dostatok skúseností. Väčšia ľudí si myslí, že presne vedia, čo chcú. No podstata tkvie v detailoch. Preto treba získať, čo najpodrobnejšie informácie od svojich klientov, aby ste vytvorili presne to, čo klienti chcú a hlavne potrebujú.

  1. Nedostatok zúčastnených strán

Predstavte si situáciu, že pracujete na projekte, pri ktorom je niekoľko zadávateľov, pri čom ste komunikovali len s 2/3. Zvyšok nemal čas zapojiť sa do plánovacích aktivít.
Výsledkom z prvej fázy je beta verzia projektu, do ktorej ste už aj tak investovali dostatok času, a investor svoj kapitál. V tom sa objavia obrovské problémy pri testovaní hotovej beta verzie, kde zvyšný klient objaví nedostatky, a zároveň presvedčí ostatných o tom, že to nie je to, čo chceli. Pamätajte na to, aby sa už na začiatku projektu dohodli a porozprávali so všetkými stranami.

  1. Neúnosnosť projektov

Developeri, dávajte si pozor, aby ste si neodhryzli viac, ako môžete prehltnúť. Rím sa tiež nepostavil za jeden deň. Ak máte zložitý projekt, rozdeľte si ho do viacerých fáz, krokov a zverejňujte ho postupne. Vyhnete sa tak rôznym chybám z nepozornosti.
V tomto prípade máme ešte jeden príklad zlyhania developerov, kedy si na svoje plecia naložia veľmi veľa projektov, ktoré neskôr nevedia a nestíhajú dokončiť. V konečnom dôsledku vývojár nemá dostatok času, aby sa venoval prvoradému projektu, a odďaľuje sa odovzdanie finálneho výrobku klientovi.

  1. Zaplátaný dizajn

Pozor, aby váš projekt neskončil zaplátaný ako Frankenstein. V tomto prípade sú na vine klienti, ktorí chcú implementovať na stránku všetko možné od výmyslu sveta. Samozrejme, že dizajnéri sa snažia čo najviac uspokojiť potreby a požiadavky klienta, až nakoniec z toho vznikne jedna veľká záplata a päsť na oko. Koniec koncov niektoré prvky sa nedajú spojiť do kopy, napriek tomu ako veľmi sa snažíme.
Niekedy je lepšie nechať dizajn na pracovníkovi, ktorý pozná súčasné trendy.

Pokračovanie nabudúce