Nepridávať hudbu na pozadie webstránky je dobré pravidlo, ktorého sa treba držať v prípade, ak chcete profesionálnu stránku s vysokou návštevnosťou a vracajúcimi sa návštevníkmi. Vždy existujú výnimky, ako aj v tomto prípade, no vo väčšine prípadov je dobré si zobrať toto pravidlo k srdcu. V článku sa dočítate prečo je to tak.

Dôveryhodnosť

Existujú určité prvky, ktoré si nováčikovia v zakladaní webstránok nevedia odpustiť a úplne im prepadnú. Hudba na pozadí webstránky patrí medzi ne. Pokiaľ nie ste hudobník a nepredávate hudbu, tak tá na pozadí robí vašu stránku neprofesionálnou.

  • znižuje dôveryhodnosť webstránky a to vedie k strate návštevníkov
  • ľudia nie sú na vašej webstránke kvôli počúvaniu hudby
  • s najväčšou pravdepodobnosťou hľadajú informácie, ktoré ich zaujímajú

Len sa zamyslite: Používajú Google, Yahoo či Amazon hudbu na pozadí webstránky?

Používajú ju vôbec nejaké profesionálne alebo dôveryhodné webstránky?
Teraz si spomente na tie, ktoré majú hudbu na pozadí. Ako dôveryhodne pôsobia?
Pôsobí to ako z blogov násťročných dievčat z roku 2009 a tie sa teda za dôveryhodné považovať nedali.

Dĺžka hudby

Prehrávanie celej verzie pesničky (4-5 minútovej) na pozadí webstránky ju zaťažuje. Tým pádom je spomaľuje web a značne ovplyvňuje rýchlosť načítania návštevníkom s pomalším pripojením. V takom prípade vám vracajúci sa návštevníci nepribudnú. Nehovoriac o tom, že s každým obnovením stránky alebo načítaním novej začne hrať pesnička stále od začiatku – to prestane baviť každého.

Opakujúca sa hudba

Veľa ľudí bude voliť menej pesničiek, ktoré sa opakujú, aby sa minimalizovala doba načítania ich webových stránok. Ak však niekto strávi na vašej webstránke dlhší čas, nebude trvať dlho a zblázni sa z počúvania 20 sekundovej opakujúcej piesne.

Štýl hudby

Každý má rád iný štýl hudby. Pesnička, ktorú zbožňujete môžu iní nenávidieť. Je ťažké uveriť, že nie každý miluje pesničku, ktorá je pre vás perfektná, ale poslednou vecou, ktorú chcete je odohnať ľudí ešte predtým, ako si prečítajú obsah vašej webstránky.

Už hrajúca hudba

V dnešnej dobe trávia ľudia veľa času na internete. Kvôli tomu si často púšťajú hudbu. Ako moc nepríjemné je, keď navštívite stránku a začne hrať pesnička, ktorá sa zmieša s vašou už hrajúcou hudbou? Nie je sranda snažiť sa počúvať dve skladby naraz. Rýchlym riešením teda bude opustiť takéto webstránky.

Verejné počítače

Nie je nič lepšie, ako keď sedíte v práci a odkliknete stránku, z ktorej na vás začne revať “vtipná” hudba v hlasitosti 300 decibelov. Je veľmi nepravdepodobné, že získate veľa vracajúcich sa návštevníkov, keď si bude polovica z nich na ulici hľadať novú prácu. 

Právne otázky

Nie je nič lepšie, ako keď sedíte v práci a “odkliknete” stránku, z ktorej na vás začne revať “vtipná” hudba v hlasitosti 300 decibelov. Je veľmi nepravdepodobné, že Máte legálne právno prehrávať pieseň, ktorú chcete na pozadí webstránky?  Ak nie, mali by ste si to rozmyslieť. Hlavne ak plánujete vyššiu návštevnosť. Čím populárnejšia je vaša stránka, tým je pravdepodobnejšie, že si ľudia všimnú, že prehrávate hudbu ilegálne. Pokuty a súdne spory nie sú zábava.

Kompatibilita prehliadača

Nie každý prehliadať je schopný prehrať všetky typy hudobných súborov. S hudbou na pozadí webstránky prichádza risk, že niektorí používatelia môžu mať starší prehliadač, na ktorom hudbu nepôjde prehrať a celá stránka bude zbytočne spomalená.

Výnimky prichádzajú pri každom pravidle. Tu medzi výnimky patria webstránky hudobníkov či hudobných skupín, tanečných klubov, barov, koncertov a takisto osobné webstránky, kde tým môžete prejaviť kto ste.

Ak máte pocit, že je prijateľné mať hudbu na pozadí vašej webstránky, určite by mal mať návštevník možnosť kliknúť na tlačítko prehrať, pauznúť a pridať alebo stíšiť hudbu. Tak budú môcť skladbu vypnúť alebo stíšiť hlasitosť ak budú chcieť. Nakoniec by bolo dobré zvážiť, či by nebolo lepšie miesto spustenia hudby hneď ako sa stránka načíta, ponúknuť možnosť si ju prehrať vtedy, kedy ju budú chcieť návštevníci počuť.