Umelá inteligencia (AI), ktorá dokáže premeniť myšlienky na text už nie je len otázkou budúcnosti ani záležitosťou sci-fi filmov. Bude teda možné ľuďom čítať myšlienky? Vďaka vedcom, ktorý vynašli umelú inteligenciu, ktorá naozaj dokáže spraviť z mozgovej aktivity text sme k tomu o krok bližšie. 

V súčasnosti pracuje systém na základe vzorcov, ktoré boli zistené keď niekto hovoril svoje myšlienky nahlas, ale odborníci tvrdia, že by to nakoniec mohlo pomôcť s komunikáciou pacientom, ktorí nie sú schopní hovoriť či písať. 

Doktor Joseph Makin z Kalifornskej Univerzity v San Franciscu uviedol, že tam síce ešte nie sú, ale určite sa tam čoskoro dostanú. Makin a jeho kolegovia robili výskum so štyrmi účastníkmi, ktorým boli do mozgu implantované elektródy na sledovanie epileptických záchvatov.

Dali im 50 viet, ktoré mali zopakovať a pritom tím skúmal nervovú aktivitu, zatiaľ čo oni rozprávali. Nazbierané dáta boli vložené do algoritmu strojového učenia, typu systému umelej inteligencie, ktorý prevádzal nazbierané údaje do čísel. Zo začiatku systém vytváral úplne nezmyselné vety. Avšak postupom času, ako si porovnával slová a vety, sa stále zlepšoval. 

Stále nebol dokonalý. Vetu “Zvitok drôtu ležiaci pri stene,” dekódoval ako “Lupič bude nosiť žltú ľaliu.” Tím vedcov však zistil, že tento nový systém má oveľa vyššiu presnosť ako predchádzajúce. Pre jedného účastníka bolo potrebné v priemere opraviť iba 3% každej vety. Doktor Makin povedal, že týmto faktom dosiahli úroveň, ktorá doposiaľ nebola dosiahnutá.

Zatiaľ sa nemusíme báť žiadneho čítania myšlienok, hovorí Herff. Táto umelá inteligencia bola zatiaľ testovaná len na normálnej hovorenej reči, ktorá je iná, ako “vnútorný hlas”. Doktorka Mahnaz Arvaneh zo Sheffieldskej Univerzity hovorí, že aj keď sme od čítania myšlienok stále dosť ďaleko, neznamená to, že by sme o tom nemali rozmýšľať a plánovať, ako to dosiahnuť.