Pýtate sa aký je rozdiel medzi 4G a 5G technológiou? V čom je 5G technológia tak výnimočná? Bude výstavba 5G sietí urýchlená kvôli aktuálnej situácií s koronavírusom? Na začiatok si predstavíme obe technológie a ich rozdiely. 

4G

O 4G technológií každý vieme, že je to mobilná technológia, ktorej predchodcom bol 3G štandard. Pojem 4G bol známy už v roku 2004, avšak komercializácie sa dočkal až v rokoch 2009-2011 vďaka prvým smartfónom na trhu. V týchto rokoch spolu s technológiou vznikli aj prvé možnosti jej komerčného využitia (komerčná 4G sieť). V porovnaní s 3G technológiou 4G bola napred s jej prenosovou rýchlosťou až o 500-krát. Jej vznik bol teda obrovským prínosom ako mobilných technológii, tak aj vývoju smartfónov a tabletov.

Kvôli čomu je 5G tak odlišná od 4G?

Hlavným problémom 4G technológie je to, že kvôli neustálemu vývoju vo svete jednoducho nestíha. Nemá dostatočné kapacity na to, aby pokryla nároky súčasného ľudstva. Netýka sa to len rýchlosti prenosu dát, ale aj stále sa zvyšujúceho počtu pripojených zariadení. Odhadom je v tomto roku na internet pripojených viac ako 20 miliard zariadení.

5G technológia je múdrejšia, rýchlejšia a stabilnejšia. Ohľadom mobilných dátových rýchlostí, majú zďaleka prevyšovať akékoľvek domáce širokopásmové siete. V číslach má prenosové rýchlosti o stokrát rýchlejšie. Zvýši sa taktiež komfort sledovania videí či sťahovania hudby.

Je aj dôvodom, prečo sú tie najšpičkovejšie smartfóny vybavené omnoho väčšími batériami, pretože na to, aby sa mohol mobil pripojiť na 5G sieť, potrebuje mať 5G modem o ktorom sa nedá povedať, že by bol nejak extra šetrný k spotrebe batérie. Smartfóny s touto technológiou majú až o 20% vyššiu spotrebu batérie ako telefóny, ktoré podporujú len 4G.

Čo sa týka Slovenska a 5G, Orange ako prvý operátor uviedol v máji 2019 reálne príklady 5G pripojenia v sídle spoločnosti a operátor 4ka v júli 2019 zvolala tlačovú konferenciu, kde hovorila o tom, že ona sa stane prvým slovenským operátorom, ktorý bude ponúkať 5G sieť.

Môže koronavírus urýchliť výstavbu 5G sietí?

Momentálna situácia a to, že ľudia musia tráviť všetok svoj čas doma v karanténe poriadne testuje kapacity internetových aj mobilných sietí. Veľa z nich už muselo prísť s nejakými obmedzeniami pre používateľov, ako napríklad Netflix, ktorý znížil kvalitu svojich videí. Dlhodobo sa však takéto obmedzenia udržať nedajú a tu sa ukazuje, ako by 5G siete prišli vhod. Napríklad spoločnosť Huawei uvažuje o 5G technológii pre zdravotníctvo, administratívu a bezpečnosť. Verejnosť si na 5G siete ešte bude musieť nejaký čas počkať.